Kanal Tedavisi Nedir?

Kanal Tedavisi

Birçok kişi günümüzde diş ağrısından müzdariptir ve bu ağrıların genelde sebebi kanal tedavisi olabilmektedir. Ankara ilinde birçok ağız ve diş sağlığı kliniklerinde bu tedavi yapılabilmektedir. Kanal tedavisini ilk önce açıklayacak olursak, pulpa üzerinde uygulanan bir tedavi yöntemidir. Pulpanın dışarıdan temizlenemeyecek kadar iltihap kapması kişinin diş rahatsızlığı geçirmesinden, ağrı problemleri yaşamasına, diş etlerinde kızarıklık, şişlik ve derin çürükler gibi neden olan ağrılar kanal tedavisi ile geri de kalmaktadır. Pulpa, diş içerisindeki özdür. Dişin altındaki doku, köklere kadar inen kısımdır. Pulpanın hastalanması diş problemlerinin arasında en önemlilerindendir. Pulpa kanala giden ve dişlerin hayati olan sinirlerin ucunda bulunmaktadır. Kanal tedavisi Ankara kliniklerindeki uzman diş hekimi doktorları bu işlemleri gerçekten profesyonelce yapabilmektedir.

Kanal Tedavisine Sebep Olan Şeyler Nelerdir?

Kanal tedavisine sebep olan şeylerin başında diş bakımının doğru yapılamaması veya diş bakımının yapılmaması başlarda gelir. Çünkü iyi fırçalayamayan, diş ipi ile diş aralarını temizlemeyen, gargara ile tüm ağız içerisindeki bakterleri öldürmeyen dişler, ağız içi çürüklere ve pulpaya kadar iltihaplanır. Diş artık kendini tamamen bitirir. Bu durum da tek uygulanacak tedavi de kanal tedavisidir.

Kanal Tedavisi Nasıl Olur?

Kanal tedavisi, çürük tedavinin biraz daha derinine inilmesidir. Ankara ilinde ise perladent gibi ağız ve diş sağlığı kliniklerinde bu tedavi ağrısız bir şekilde yapılabilmektedir. Kanal tedavisinde öncelikle gerekli muayeneler ve kanal tedavi adımları belirlenmektedir.

kanal tedavisi işlemi

Öncelikle dişler ilk önce temizlenir. Kanal tedavisi yapılacak diş özel bir el aleti ile iyice oyulur. Bu oyma işlemi dişlerdeki çürük olan noktalar için yapılmaktadır. Ardından diğer bir el aletiyle daha derine girilir ve pulpadaki iltihaplar temizlenir. Hastalıklı olan noktalar dişten alınır. İyi temizlenmeyen iltihap olursa yeni çoğalabilir ve tekrardan kanal tedavisi uygulanmak zorunda kalabilir. Tüm sinirler alınıp, iltihaplar ve olumsuz öğeler dişten temizlendikten sonra dolgu ile oyuklar tekrardan kapatılır ve dişler işlevsel haline geri getirilir.

Kanal Tedavisi Yaptırırken Acır mı?

Kanal tedavisinde dişler ilk önce uyuşturucu sprey ile uyuşturulur ardından lokal anestezi iğnesi yapılır. Aksi takdir de sinirlere inildiğinde fazlasıyla acı verir.

Kanal Tedavisi Kaç Seansta Biter?

Bir kanal tedavisinin ne kadar seansta tamamlanacağı Ankara’daki hekimler tarafından dişlere bakılır ve duruma göre plan hazırlanır. Bir çok tedavide önce dişler kanal tedavisi için uygun hale getirilir ve daha sonraki seanslar da kalan adımlar tamamlanarak kanal tedavisi gerçekleştirilir.

Kanal Tedavisi ve Yaş

Kanal tedavisin de yaş yoktur. Çünkü bir dişte kanal problemi olabilmesi için derinleşmesi gerekmektedir. Bu durumda çocuk dişlerinde meydana gelmesi imkansızdır. Fakat çocuklar da yaşanan ve tedavi edilmeyen çürükler ilerleyen zamanlar da kanal tedavi ihtiyacı duyulmaktadır.

Gebelikte Kanal Tedavisi

Gebelikte kanal tedavisi Ankara hizmetinde mutlaka dikkatli olmak gerekmektedir. Annenin kanına karışacak her ila. anneyi fazla strese sokacaktır ve bu durumda bebekte etkilenecektir. Bu nedenle diş tedavileri olması gereken anne adaylar doktorlarına başvurarak diş tedavisi olmayı gözden geçirmelidirler. Genellikle hamileliğin ilk 3 ayında diş tedavisi uygulanmaz. Gebeliğin ilk 3 ayında bebeğin işlevsel organları oluşmaktadır ve gelişmeye başlar. Buna ek olarak gebeliğin son 3 ayında ise annenin karnı büyüdüğünden gerekli müdahale diş koltuğunda rahatlıkla yapılmaz. Bundan dolayı jinekolog izin vermediği sürece sakıncalı bir durum olarak görülmektedir.